Průměrně osm hodin denně stráví každý z nás v posteli. Někdo si v ní rád poleží i ve chvílích, kdy se ke spánku nechystá, a nejen proto je toto vybavení jedním z nejdůležitějších prvků v bytě. Výběr vhodné matrace ovlivňuje kvalitu našeho spánku a ten následně naše celkové zdraví. A na tom bychom neměli nikdy šetřit. Výběr správné matrace je závažným krokem při zařizování bydlení.

Pro kvalitní, spokojený a zdravý průběh potřebujeme ty nejlepší podmínky, které se však mohou u každého z nás lišit. Obecně lze stanovit několik základních hledisek, jež byste měli brát v úvahu.

  • Matrace musí poskytovat dokonalou oporu tělu, aniž by vás někde něco tlačilo.
  • Musí dýchat a být prodyšná.
  • Materiál, ze kterého bude vyrobena, podporuje ventilaci vzduchu a odvádí lidský pot.
  • Vybírejte ji podle vaší váhy, aby dobře reagovala na zatížení.
  • Rozměry matrace: 25 cm delší, než je vaše výška, přičemž ideální šířka je 90 cm, u dvojlůžka 160 cm.

Dále je potřeba zohlednit vaše finanční možnosti a další individuální požadavky (např. antialergický materiál apod.)

V současné době se nejčastěji setkáme s matracemi vyrobenými z různých polyuretanových pěn (PUR). Využívají se nejčastěji, přičemž existuje několik druhů (klasické PUR, viscoelastické, studené HR, pojené atd.) Každá z nich má rozličné vlastnosti, a proto jsou matrace složeny z jejich různých kombinací nabízející ideální lehací plochu.

I vy uvažujete o pořízení pěnové matrace, ale nejste si jistí, po jaké sáhnout? Seznamte se s materiálem, kterému se říká studená pěna (HR pěna). Stává se nedílnou součástí vysoce moderních výrobků pro ideální spánek. Jedná se o lepší variantu klasické pěny vynikající skvělými vlastnostmi. Liší se především kvalitativně, protože má jemnější strukturu, vyšší životnost, lepší pružnost a tvarovou stálost. V neposlední řadě jsou matrace ze studené pěny lepší svou prodyšností a vyšší prostupností vzduchu, což jsou hlavní výhody tohoto materiálu.