Studená pěna, které se říká také HR (z anglického High resiliance), vzniká technologickou úpravou standardní PUR pěny. Rozdílnost je dána použitím jiných vstupních surovin. Studená pěna se vyrábí při nižších teplotách než PUR pěna, a to za studena. Odtud je odvozen její název.

Studená pěna je v podstatě vylepšenou verzí polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou. Díky této vlastnosti jsou matrace vzdušnější, tvarově stálejší a trvanlivější. Velkou je, že se při výrobě nepoužívá formaldehyd ani jiné škodlivé látky, takže je ideálním materiál pro výrobu zdravotních matrací. Nevyvolá žádné alergie.

Jak se vyznat v různých polyuretanových pěnách?

K výrobě matrací se využívají různé pěny lišící se názvem a hlavně vlastnostmi. Pojďme si tedy ujasnit, jaké hlavní to jsou a v čem se liší.

PUR

Pěnový polyuretan je nejvíce znám pod pojmem MOLITAN. Podle toho, jak se pěna zpracuje, vzniknou různé typy lišící se vlastnostmi i tvrdostí. Matrace z PUR pěny pak může být vyrobena z jedné vrstvy pěny, nejčastěji však z více vrstev různých typů, jež jsou položeny, slepeny nebo slisovány na sebe. Moderní varianty jsou tvarovány do nopků umožňující lepší prokrvení vrchní části pokožky, neboť dochází k lehké masáži.

Mezi hlavní plusy se řadí pružnost, tvarová stálost a cenová dostupnost. Jedná se jeden z nejlevnějších materiálů.

RE pěna

Z důvodu zvýšení nosnosti i snížení ceny někdy tvoří jádro PUR matrací tzv. RE pěna, což je rozemletá recyklovaná drť, která se spojí lepidlem a následně slisuje do své podoby.

RE pěna je oblíbená především pro svou tvrdost a nízkou cenu. Matrace z ní patří k těm nejlevnějším v kategorii. Nejčastějším problémem je její neprodyšnost a složení spojené s lepidlem, které u mnohých může vyvolávat podráždění. Nedoporučuje se pro alergiky.

Studená (HR) pěna

Vzniká stejnou technologií jako PUR pěna, s tím rozdílem, že se vyrábí za studena. Díky tomu HR pěna získává lepších vlastností.

Oproti PUR matracím mají matrace ze studené pěny jemnější strukturu, vyšší životnost, jsou pružnější, tvarově stálejší s vysokou odolností proti proležení. Vyniká rovněž svou prodyšností a tím vyšší prostupností vzduchu v matraci.

VISCO (líná, paměťová) pěna

Viscoelastická polyuretanová pěna vzniká vypěňováním polymerů. Je to vlastně směs PUR a HR pěny, díky čemuž je docíleno jiných vlastností. Charakteristickým rysem tohoto materiálu je tuhost, která se mění v závislosti na teplotě a tlaku těla uživatele.

Hlavní předností je již zmíněná „paměť“. Při kontaktu s tělesným teplem matrace z paměťové pěny měkne a tělu ustoupí. Díky tomu se rovnoměrně rozloží hmotnost a materiál se dokonale přizpůsobí křivkám lidského těla. Jakmile změníte polohu, materiál se pomalu vrací do původního tvaru, čímž je omezen protitlak a eliminují se proleženiny.

Antibakteriální pěna

Polyuretanová pěna (PUR) může být obohacena o antibakteriální přísadu od švýcarského výrobce Sanitized® nebo ionty stříbra. Vzniklá pěna je antibakteriální a odolná vůči plísním, roztočům a bakteriím, rovněž eliminuje zápachy.

Antibakteriální matrace jsou ideální pro alergiky a astmatiky.

Latexová pěna

Latexová pěna se k polyuretanových pěnám neřadí. Vzniká zcela odlišným způsobem, ale pro představu ji zde zařazujeme. Pro výrobu matrací se používá směs latexu přírodního a umělého, případně zcela přírodní 100 % latex.

Latexové matrace vynikají ortopedickými vlastnostmi, vysokou bodovou elasticitu, nejdelší životností, tvarovou stálostí a jsou antibakteriální. Výrobky z latexové pěny se řadí k TOP produktům ve své třídě.