Studená pěna je vyšším druhem polyuretanových pěn. Neustálým aktualizováním a zlepšováním receptů klasické komfortní pěny se podařilo vyvinout nejtrvalejší elastický materiál, jakým je studená pěna. Svým vzhledem běžnou PUR pěnu připomíná, ale po bližším zkoumání zjistíte, že má větší póry, na dotek je tvárnější, hebčí a lépe reaguje na stlačení. Struktura 3D buněk je srovnatelná s voštinou a zaručuje dokonalou bodovou elasticitu a maximální propustnost vzduchu.

Na výrobu matrací ze studené pěny používáme např. značkovou německou studenou pěnu Carpenter®. Německá společnost Carpenter® je součástí Carpenter Company, která je rovněž výrobcem a dodavatelem pěny, která se využívá při výrobě lůžkovin, matrací a nábytku. Studená pěna se tedy používá nejen na matrace, ale třeba také na sedací soupravy, pohovky, křesla apod. Další kvalitní studenou pěnou je Eurofoam ®. Opět se jedná o německou společnost, konkrétně EuroFoam®, která je součástí skupiny EUROFOAM. Vlastní výrobní závody ve střední a východní Evropě a specializuje se na výrobu a zpracování polyuretanových pěn. Tato společnost dodává přímo polotovary ve formě bloků, ale i rozměrově přesné řezy, přířezy i v kombinaci s jinými materiály.

Barvy studených pěn

Můžete si povšimnout, že pěny (studená, PUR, paměťová a další), využívané k výrobě matrací, se liší barvou. Mohou být bílé, oranžové, fialové, zelené, žluté apod. Toto barevné rozlišení však neznamená v podstatě nic. Není pravda, že žlutá pěna je vždy tatáž pěna atd. Každý výrobce používá své odstíny pro odlišení druhů pěn. Slouží v podstatě pouze proto, aby se jednotlivé pěny nezaměnily ve výrobě a byly lehce rozlišitelné.

Technické parametry studených pěn. Co znamenají?

U výběru matrací ze studené pěny je důležitá volba objemové hmotnosti pěny a odporu proti stlačení. Udávají, jakou tvrdostí a životností bude matrace disponovat. Obvykle mívá každá ložná plocha tvrdost odlišnou, ať si uživatel vybere tu stranu, která mu nejvíce vyhovuje. Co tyto pojmy znamenají?

Objemová hmotnost pěny

Objemová hmotnost pěny udává váhu pěny na metr krychlový.  Například pokud má pěna hmotnost HR 40, pak váží 1m3 této pěny 40 kg. Tento údaj je důležitý pro odvození životnosti pěny. Čím je těžší, tím je pěna kvalitnější. V případě studené pěny najdete pěny o hustotě 23 až 60 kg / m3, přičemž nejvyšší kvalitativní třídu dosahují matrace ze studené pěny o hustotě cca 60 kg/m3.

Odpor proti stlačení

Odpor proti stlačení definuje, jaký protitlak pěna vytváří při zatížení. Čím vyšší odpor proti stlačení je, tím bude pěna tvrdší. Tento parametr lze tedy vnímat již při prvním kontaktu s matrací. Současné matrace ze studené pěny dosahují hodnot kompresní tvrdosti mezi 1,3 a 8,0 kPa.

H1, H2, H3 – tuhost

Tvrdost matrace je rovněž dána tzv. tuhostí. Snad každý spáč ví, nebo alespoň tuší, jak tuhá matrace by mu asi mohla vyhovovat. Tuhost je dána 5-ti úrovněmi mající označení „H“, přibližme si je v následující tabulce:

  • H1 – měkká
  • H2 – středně měkká
  • H3 – středně tvrdá
  • H4 – tvrdá
  • H5 – extra tvrdá

Toto označení však může být zavádějící. Každý výrobce může mít význam těchto hodnot lehce odlišný.